شهر بازی ها | مراحل راه اندازی یک شهر بازی بزرگ!

مراحل راه اندازی یک شهر بازی بزرگ!

در این مقاله قصد داریم مراحل برپایی و راه اندازی یک شهر بازی موفق را ارائه دهیم. شهر بازی ها در ایران به سه دسته تقسیم میشوند. شهر بازی های کوچک و محلی، که عموما در پارک های کوچک و با تعداد 1 الی 2 دستگاه راه اندازی می شوند. شهر بازی های متوسط، که معمولا تعداد دستگاه های 10 الی 15 دستگاه برای راه اندازی نیاز دارند. و شهر بازی های بزرگ که معمولا برای جمعیت های شهر های بزرگ و استان ها در نظر گرفته می شوند. معمولا نحوه برپایی یک شهر بازی با جمعیت آن شهر رابطه مستقیم دارد. شما نمی‌توانید یک شهر بازی بزرگ را در یک روستا و یا یک شهر کوچک راه اندازی کنید و درآمد مناسب را از آن شهر بازی کسب نمایید.

جهت راه اندازی یک شهر بازی سرپوشیده یا سرباز؛ ابتدا نیاز است مراحلی را به ترتیب انجام دهیم. این مراحل شامل:

  1. تهیه زمین مناسب بر اساس تعداد دستگاه
  2. دریافت مجوز مورد نیاز و مناسب برای شهر بازی
  3. تهیه دستگاه های استاندارد از تولید کنندگانی که مجوز پروانه استاندارد تولید دارند.
  4. طرح توجیهی و جای نمایی دستگاه ها
  5. حصار کشی و فنس کشی دور هر دستگاه
  6. جا نمایی گیشه های فروش بلیط و صندوق های مکانیزه فروش
  7. استخدام نیرو های کار آزموده و مجرب
  8. بیمه حوادث شهر بازی از طریق بیمه گذار معتبر
  9. کف سازی زمین و تهیه شیب مناسب زمین برای قرار دادن دستگاه ها
  10. تبلیغات شهر بازی در صفحات مجازی و تشکیل گروه شهر بازی ها برای جذب مشتری
مراحل راه اندازی یک شهر بازی بزرگ! دریافت مشاوره رایگان

تهیه زمین مناسب شهر بازی بر اساس تعداد دستگاه

در راه اندازی یک شهربازی موفق باید در نظر داشته باشید که چه تعداد دستگاه شهر بازی برای شروع کار نیاز دارد. و با چه سرمایه اولیه ای می خواهید کار را شروع کنید. برای مثال برای شروع کار بهتر است از یک کارشناس شهربازی و یا یک تولید کننده دستگاه های شهر بازی مشورت نمایید. شما با نشان دادن زمین و تهیه نقشه سه بعدی مکان شهربازی می توانید از جای گذاری بهتر دستگاه ها بدون هدر رفتن فضای زمین و همینطور جای گذاری دستگاه های مناسب بر اساس ابعاد زمین بهره‌مند گردید. این کار باعث می گردد که در هزینه های اولیه صرفه جویی کنید. همچنین باعث می شود بهره‌وری کار را بالا ببرید.

شاخصه های زمین مناسب

زمین مناسب چه شاخصه هایی دارد؟ زمینی که کف سازی و زیر سازی شده باشد بهتر از یک زمین خاکی و ناهموار است. زمینی که شیب مناسب داشته باشد می تواند آب باران و نزولات جوی را از خود عبور دهد. زمینی که رو به خیابان اصلی باشد و به جاده اصلی نزدیک تر باشد قطعا بهتر از یک زمین فرعی می باشد. زمین حصار کشیده شده با دیوار های بلند قطعا امنیت بهتری دارد. همچنین هزینه نگهداری و نگهبانی را کمتر می نماید.

زمین های خصوصی که شخصی هستند بهتر از زمین های عمومی و دولتی می باشند. زیرا شما می توانید قرارداد های بلند مدت ببندید که این سرمایه گذاری را موجه می نماید. اما زمین هایی که زیر مجموعه شهرداری هستند قرارداد های کوتاه مدت و بر اساس مزایده واگذار می شوند.

همچنین زمین های لب ساحل که اغلب شنی هستند، 30 درصد هزینه زیر سازی و کف سازی بیشتری دارند. دستگاه هایی که در این زمین ها قرار می گیرند اغلب تفریحات آبی را پوشش می‌دهند.

موقعیت زمین

موقعیت زمین بر قیمت بلیط ورودی تاثیر مستقیم دارد. برای مثال بلیط ورودی یک شهربازی بزرگ در کنار جاده اصلی در مقایسه با همان شهر بازی در یک خیابان فرعی به مراتب بالاتر است. همچنین دید و جذب مشتری شهربازی اول قطعا بیشتر است. موقعیت جای پارک مناسب و پارکینگ خودرو در خیابان های اصلی یک مزیت بزرگ به حساب می آید.

دریافت مجوز مورد نیاز و مناسب برای شهر بازی

جهت دریافت یک مجوز مناسب برای احداث شهر بازی؛ باید در نظر داشته باشید که قصد افتتاح چه نوع شهر بازی را دارید. آیا این شهر بازی سرپوشیده است؟ سرباز است و یا ترکیبی از این دو می باشد. آیا شهر بازی شما مخصوص رده سنی خاصی می باشد؟ یا تمامی سنین را شامل می شود. آیا شهر بازی شما مخصوص آقایان و یا خانم ها می باشد؟ و یا استفاده آن برای عموم آزاد است.

دریافت مجوز بر اساس نوع فعالیت

در تمامی این نوع از شهر بازی ها ابتدا یک مجوز برای شهر بازی بر اساس نوع آن نیاز دارید. برای مثال شهر بازی های سر پوشیده زیر مجموعه خانه های کودک و مهد کودک ها به حساب می آیند. همچنین شهر بازی های سرباز زیر مجموعه سازمان پارک ها قرار می‌گیرد. همچنین برای شهر بازی تفریحی و گردشگری به مجوز سازمان گردشگری و صنایع دستی نیاز دارید. اگر شما قصد راه اندازی یک مجموعه فرهنگی را دارید می توانید از سازمان اوقاف و یا تبلیغات اسلامی مجوز مورد نیاز را تهیه کنید.

دریافت مجوز های اجباری سازمان استاندارد ایران

بخش دوم، دریافت مجوز استاندارد دستگاه های شهر بازی می باشد. استاندارد دستگاه های شهر بازی طبق قوانین اداره استاندارد ایران تعیین می‌گردد. یعنی شما هر نوع دستگاهی را که داخل فضای شهر بازی قصد استفاده دارید باید دارای دو مجوز باشد. که شامل استاندارد تولید و استاندارد نصب می باشد.

تهیه دستگاه های استاندارد شهر بازی از تولید کنندگانی که مجوز پروانه استاندارد تولید دارند

تجهیزات شهر بازی نیاز به استاندارد های اجباری دارند. بخشی از این استاندارد به تولید کننده مربوط می باشد. بخش دیگر به استاندارد بازرسی و نصب دستگاه توسط بهره بردار مربوط می باشد.

دریافت پروانه استاندارد توسط تولید کننده

هر تولید کننده ای که موفق به دریافت پروانه استاندارد اجباری از اداره استاندارد کل ایران گردیده است؛ برای استاندارد سازی دستگاه های تولیدی خود سه مرحله را پشت سر می گذارد. بخش اول آزمایش متریال و جنس مورد استفاده در دستگاه ها توسط آزمایشگاه های معتبر اداره استاندارد است. بخش دوم مربوط به اسمبل و مونتاژ خط تولید دستگاه ها می باشد. که به صورت متداول توسط مسئول کنترل کیفیت از اداره استاندارد بازرسی میگردد. بخش سوم تهیه دفترچه محاسبات و دفترچه های راهنما توسط طراح مورد اطمینان اداره استاندارد می باشد. بعد از گذراندن این سه مرحله یک تولید کننده موفق به دریافت پروانه استاندارد می گردد.

ثبت سامانه استاندارد توسط تولید کننده

به یک تولید کننده دارای پروانه استاندارد یک سامانه ثبت دستگاه های تولیدی اختصاص می یابد. این به این معنی است که تولید کننده بعد از ثبت نشان استاندارد روی دستگاه و کد گذاری دستگاه باید آن را در سامانه استاندارد ثبت نماید.

تا این قسمت مربوط به تولید کننده می باشد و استاندارد حین تولید نام گذاری می گردد.

دریافت مجوز استاندارد توسط بهره بردار

بعد از ثبت سامانه توسط تولید کننده، بهره بردار باید درخواست بازرسی از شرکت های بازرسی اداره استاندارد نماید. این کار برای مراحل جای گذاری و نصب هر دستگاه نیاز است. بهره بردار ابتدا باید در کلاس های اپراتوری و مدیریت که توسط اداره استاندارد برگذار میگردد شرکت کند. این کلاس در دو روز با مربیان اداره استاندارد برگذار میگردد. پس از اتمام کلاس گواهی مدیریت و اپراتوری برای بهره بردار صادر میگردد. همچنین یک سامانه اینترنتی با نام کاربری و رمز عبور به بهره بردار تخصیص می یابد. بهره بردار با وارد شدن به این سامانه می تواند بازرسی از دستگاه های خریداری شده و نصب شده در زمین شهر بازی را درخواست کند.

طرح توجیهی و جای نمایی دستگاه های شهر بازی

یک شهر بازی مجموعه گسترده ای از تجهیزات بازی و سرگرمی، تفریحی و ورزشی می باشد. در مکانی سرباز یا سرپوشیده برای لذت بردن و تفریح مشتری ها احداث میگردد. رده سنی یک مجموعه از 4 سال تا 80 سال را شامل می شود. بعضی از تجهیزات شهر بازی تجهیزات انفرادی و گیم ها هستند. اما بعضی از وسایل تفریحی برای بازی های دسته جمعی و گروهی طراحی گردیده است.

خرید دستگاه های شهر بازی

شهر بازی ها از نظر وسعت و تعداد دستگاه هایی که در این مکان استفاده می شود، بر اساس سرمایه لازم برای راه اندازی و گاه در نوع خدماتی که ارائه می دهند با یکدیگر تفاوت دارند. معمولا شهر بازی های موفق در ایران جزو دسته هایی هستند که تمام سنین و سلیقه ها را شامل میگردد. همچنین شما در تمام فصول سال می توانید از یک بخش و یا کل دستگاه ها استفاده کنید. حتی در فصول سرد سال نیز مکان سرپوشیده فعال دارند.

شما باید دستگاه های خود را بر اساس رده سنی مشتری و اردو های تفریحی خریداری نمایید. برای مثال اگر شما اردو های مهد کودکی دارید بنابراین اغلب دستگاه های شما باید در مکان های سرپوشیده باشند. همچنین در رده سنی 4 تا 12 سال خریداری گردد.

شرایط آب و هوایی هر منطقه و نوع روحیات مشتری های آن بخش در خرید دستگاه ها موثر می باشد. برای مثال اگر شما در یک شرایط آب و هوایی مرطوب و همیشه بارانی فعالیت دارید؛ باید نوع دستگاه هایی که استهلاک پایین دارند و در مقابل رطوبت سازگار اند انتخاب کنید. دستگاه های برقی و مکانیکی بازدهی مناسبی برای این شرایط ندارند.

رقابت نکنید!

وجود شهر بازی های نزدیک هم معمولا رقابت کاذب ایجاد می کند که به نفع مشتری و به ضرر بهره بردار است. منطقه ای را انتخاب کنید که هیچ رقیبی وجود نداشته باشد و توسعه کسب و کار راحت تر صورت گیرد.

حریم دستگاه

برای هر دستگاه، علاوه بر ابعاد خود دستگاه فصایی را به عنوان حریم دستگاه در نظر بگیرید. این حریم را اداره استاندارد بر اساس نوع دستگاه تعیین می نماید. برای مثال حریم یک دستگاه سرسره بادی 180 سانتی متر از سه طرف می باشد. همچنین 350 سانتی متر از ورودی دستگاه تعیین گردیده است. هر سازه با سازه بعدی باید یک فاصله مشخص را دارا باشد. رعایت این قوانین برای دریافت مجوز حین نصب اجباری می باشد.

شما می توانید از شرکت هایی که در زمینه طرح توجیهی و جای نمایی دستگاه ها تجربه دارند کمک بگیرید.

توان مصرف برق

نکته مهم دیگر توان مصرف برق شهر بازی می باشد. این مورد باید با رعایت مسائل ایمنی مورد بررسی قرار گیرد. اگر برای صرفه جویی در هزینه ها قصد دارید از وسایل دست دوم استفاده کنید قبل از خرید بهتر است این وسایل توسط کارشناسان حرفه ای تایید و مزایا و معایب آن مورد تایید قرار گیرد.

عمر هر دستگاه

هر دستگاه شهر بازی یک عمر اسمی و یک عمر مفید دارد. برای مثال یک دستگاه سرسره بادی ممکن است تا ده سال و یا بیشتر توانایی کار کردن داشته باشد. اما از نظر استاندارد فقط پنج سال مجوز بهره برداری میگیرد.

طراحی فضای شهر بازی

شما باید فضای شهر بازی را طوری طراحی کنید که کمترین هدر رفت زمین داشته باشید. همچنین باید بر اساس رده های سنی مورد استفاده در دستگاه ها مد نظر باشد. برای مثال دستگاه هایی که رده های سنی مشابه دارند در یک بخش جای گذاری می شوند. و دستگاه هایی که برای سنین بزرگسال در نظر گرفته شده است باید در بخش دیگر باشد. فضای شهر بازی و نوع دستگاه ها در جذب مشتری بسیار موثر است. بازی های تیکتی و دارای جایزه، سالن بیلیارد و فوتبال دستی، سالن بولینگ و ایرهاکی، سینما و عینک های سه بعدی، رستوران و کافی شاپ، پارکینگ و فضای سبز برای پیک نیک خانواده ها همگی باید در یک فضای شهر بازی مناسب جا نمایی شوند.

حصار کشی و فنس کشی دور هر دستگاه

برای کل مجموعه شهر بازی شما به یک حصار کشی مناسب نیاز دارید. این حصار کشی نباید دیوار باشد طوری که دستگاه ها از بیرون پیدا نباشند. معمولا از فنس و یا نرده استفاده می شود تا نمای زیبا تری را ارائه کند. ارتفاع فنس ها و نرده ها نباید خیلی بلند باشند. ارتفاع آن ها معمولا بین 100 تا 110 سانتی متر تعیین می گردد. رنگ کاری و رنگ آمیزی شاد نرده ها در زیبایی محیط خیلی تاثیر گذار است. هر دستگاه نیز نیاز است از طریق نرده گذاری از بعدی جدا شود. برای اینکه ورودی هر دستگاه متفاوت و کنترل دستگاه ها و مشتری ها راحت تر صورت پذیرد.

جا نمایی گیشه های فروش بلیط و صندوق های مکانیزه فروش

شهر بازی ها | مراحل راه اندازی یک شهر بازی بزرگ!
شهر بازی ها | مراحل راه اندازی یک شهر بازی بزرگ!

گیشه های فروش بلیط امروزه با طرح های مختلف ساخته می شود. گیشه های عروسکی و فایبر گلاس که سبک هستند و نمای زیبایی دارند و قابلیت جابه‌جایی مناسب دارند. تعداد گیشه های بلیط فروشی باید بر اساس تعداد دستگاه ها تعیین گردد. این کار موجب می‌شود تا از به وجود آمدن صف های طولانی جلوگیری شود.

استخدام نیرو های کار آزموده و مجرب

هر دستگاهی نیازمند یک اپرا تور آموزش دیده و با سن مناسب می باشد. در صورتی که سن نیروی شما خیلی پایین باشد و یا خیلی بالا و مسن باشد اعتماد مشتری را نسبت به سپردن کودکان خود به دست اپراتور به عنوان مراقب از بین می برد. و ایجاد ارتباط با اپراتور را سخت می کند. مراقب دستگاه باید آموزش دیده، دارای گواهی اپراتوری، بیمه مناسب و قرارداد کاری باشد. نصب دوربین های مداربسته برای قسمت دستگاه ها و تحت نظر گرفتن مراقب ها می تواند به امنیت فعالیت شما اعتبار ببخشد. امروزه نصب دوربین های مداربسته جزو قوانین اجباری اداره استاندارد می باشد. همچنین شما در صورت ایجاد حادثه، می توانید با استناد به دوربین ها مشکلات را حل کنید. همچنین می توانید سند محکم و قانونی به دادگاه و بیمه گذار ارائه دهید.

بیمه حوادث شهر بازی از طریق بیمه گذار معتبر

بیمه حوادث و بیمه مسئولیت بر اساس نوع دستگاه و ظرفیت هر دستگاه تعیین می گردد. داشتن یک بیمه معتبر در مواقعی که حوادث در شهر بازی ها روی می دهد خسارت حادثه دیده را پرداخت نموده و از هزینه های شهر بازی بکاهد. بیمه توسط شرکت های بیمه گذار معتبر که در مواقع حوادث خسارت حادیه دیده را پرداخت کند اجباری است. در صورتی که دستگاه های شما استاندارد نصب و استاندارد تولید و گواهی اپراتوری را دریافت نکرده باشید، شرکت بیمه گذار طبق قانون می‌تواند از پرداخت خسارت شانه خالی کند.

کف سازی زمین و تهیه شیب مناسب زمین برای قرار دادن دستگاه ها

قبل از خرید دستگاه، نقشه زمین و موقعیت جغرافیایی زمین باید به فروشنده اطلاع داده شود. این کار باید از از طریق مشاوره با کارشناسان و تولید کنندگان انجام شود. برخی از دستگاه ها نیاز به زمین خاکی، آسفالت، بتنی و … نیاز دارند. برخی دیگر از دستگاه ها نیاز به انجام فونداسیون و آرماتور بندی دارد. کف سازی هر دستگاه بر اساس دفترچه محاسبات هر دستگاه انجام می‌گیرد. این دفترچه توسط تولید کننده به خریدار تحویل داده می شود. گذاشتن شیب مناسب برای اینکه آب باران و رطوبت از زیر دستگاه عبور کند قبل از نصب دستگاه الزامی است. در غیر این صورت باعث ایجاد زنگ زدگی و خوردگی دستگاه می‌گردد.

تبلیغات شهر بازی برای جذب مشتری

از روش های متنوعی برای تبلیغات می‌توان استفاده کرد. استفاده از رسانه، فضای مجازی بنر های تبلیغاتی، افتتاحیه ها، برگذاری اردو های تبلیغاتی و … از روش های جذب مشتری است.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *