دستگاه های شهر بازی

دستگاه های شهر بازی

صنعت تفریحات و شهر بازی طی بیست سال گذشته در ایران و جهان رشد مثتبی داشته است. اما کلیه شهر بازی های ساخته شده شهر بازی های موفقی نبوده اند! در حالی که یک مجموعه تفریحی بر اساس برنامه درستی پیش رفته باشد دارای توان تولید درآمد بالا و به صورت ثابت تولید حجم قابل توجهی سرمایه است. لذا انتخاب درست دستگاه های شهر بازی اهمیت بسیار زیادی دارد.

انواع دستگاه شهر بازی در کل دو نوع شهر بازی وجود دارد. شهر بازی سرباز و شهر بازی سر پوشیده. تجهیزات شهر بازی در هر کدام از این دو نوع شهر بازی متفاوت است. در این مطلب قصد داریم لیستی از وسایل تفریحی پر کاربرد در شهر بازی را به شما معرفی کنیم.

دستگاه های شهر بازی مکانیکی

به طور کلی دستگاه های مکانیکی به دستگاه هایی گفته می شود که حرکت آن ها به صورت مکانیکی رفت و برگشت و یا چرخشی و یا عمودی و افقی می باشد. همچنین نصب این سازه ها نیاز به زیر سازی دارد. به عنوان مثال دستگاه هایی مانند کشتی صبا، ترن هوایی، سفینه فضایی و تاب زنجیری و … می توان نام برد.

بهای مالی این دستگاه ها سنگین می باشد و می توان جزو گران ترین تجهیزات شهر بازی به شمار آورد. این دستگاه ها اغلب برای شهر بازی های سرباز استفاده می گردد و معمولا فضای زیادی را اشغال می کنند. اغلب این دستگاه ها برای استفاده سنین بالاتر در نظر گرفته شده است. نمای این دستگاه ها نمای کلی یک شهر بازی می باشد. و استفاده از این دستگاه ها احتناب نا پذیر است.

اغلب این دستگاه ها برخلاف اینکه قیمت بالایی دارند درآمد و بازدهی نسبتا بالاتری نسبت به سایر دستگاه ها دارند. هزینه تعمیر و نگه داری این دستگاه ها زیاد می باشد و در ضمن نصب و جا به جایی این سازه ها نیاز به تخصص سازنده و نصاب دارد. دریافت استاندارد این دستگاه ها نیز به مراتب سخت تر می باشد.

دستگاه های شهر بازی بادی

وسایل بازی بادی به وسایلی گفته می شود که در آن یک سازه شهر بازی از طریق پمپ باد برپا می شوند. قیمت این دستگاه ها نسبت به ابعاد سازه کمتر از دستگاه های مکانیکی می باشد. نصب آن بسیار آسان و حتی بهره بردار می تواند به نصب آن بپردازد. این دستگاه‌ها فضای کمتری را اشغال می کنند و به نسبت ایمنی بالاتری دارند. انتقال و جا‌به‌جایی آنها آسان می باشد. هزینه تعمیر و نگه داری آنها بسیار پایین و مقرون به صرفه است.

می توان گفت این دستگاه ها جزو دستگاه های نو ظهور در عرصه شهر بازی است. جذابیت این دستگاه ها برای رده سنین پایین ما بین 4 تا 15 سال می باشد. این بدین معنی نیست که بزرگسالان توانایی استفاده از آن را ندارند.

انواع مختلف وسایل بادی شامل: سرسره بادی، استخر بادی، جامپینگ بادی، تجهیزات آبی و بادی، فوتبال صابونی بادی، شوت دارت و … می باشد.

تجهیزات الکترونیکی و گیم

تجهیزاتی که بیشتر انفرادی هستند و یا نهایتا دو یا سه نفر با آن بازی میکنند. معمولا دارای صفحات دیجیتال و مانیتور می باشد. از این نوع سازه ها می توان مانند بازی های موتور سواری یا مسابقه ای، بازی های تفنگی، برخی از سیمولاتور و شبیه ساز ها، تجهیزات واقعیت مجازی و … نام برد. همچنین بازی های تیکتی (بلیط خور) و جایزه ای نیز جزو این مجموعه می باشند.

لوازم پلی اتیلن و پارکی

لوازمی که جنس آن ها از پلی اتیلن، فایبر گلاس و آهن می باشد. این لوازم اغلب در پارک ها و بوستان ها استفاده می گردد. به طور کلی این لوازم جزو سازه های شهر بازی نمی باشد. اما می تواند تکمیل کننده یک مجموعه شهر بازی در نظر گرفته شود. یک بهره بردار ممکن است درآمد زیادی از این تجهیزات نداشته باشد! اما خانواده ها برای استفاده از این تجهیزات وارد شهر بازی و پارک ها می شوند و این می تواند تبلیغ غیر مستقیم برای شهر بازی شما باشد.

به عنوان مثال سرسره های پارکی، تاب، تجهیزات تونلی، بازی های فکری، لوازم ورزشی رایگان و … جزوی از تجهیزات پلی اتیلن و پارکی می باشند.

تجهیزات خانه کودک و سرپوشیده

به طور کلی به لوازمی که در فضای باز به صورت تمام وقت و تمام فصول قابلیت استفاده ندارند در رده تجهیزات سرپوشیده و خانه کودک دسته بندی می گردند. تعدادی از وسایل شهر بازی هستند که شما نمی توانید در فصول سرد سال و یا هوای بارانی و یا زیر نور مستقیم خورشید از آنها به صورت تمام وقت استفاده کنید. این وسایل اغلب برای سنین پایین و اردو های تفریحی تهیه می گردد. از فواید شهر بازی سر پوشیده می توان به این مطلب اشاره کرد که شما در این مکان ها فضای مناسبی برای نشستن والدین و امنیت کودکان ایجاد کرده اید.

دستگاه های مناسب برای شهر بازی ها سرپوشیده

امروزه شهر بازی های سرپوشیده طرفداران زیادی دارند. در رابطه با لوازم شهر بازی که در شهر بازی های سر پوشیده استفاده میگردند باید به نکاتی اشاره کرد. به دلیل اینکه مکان هایی که برای احداث شهر بازی های سرپوشیده در نظر گرفته می شوند محدودیت ارتفاع و وزن دارند بنابراین باید قبل از جاگذاری لوازم شهر بازی در این مکان ها به این دو عامل دقت زیادی نمود. استفاده از دستگاه های سنگین و فوق سنگین در این شهر بازی ها صحیح نبوده و خطراتی را بدنبال دارند. گرفتن استاندارد نصب و تاییدیه اداره استاندارد در این مکان ها به علت کمبود فضا سخت تر است.

از این دسته از تجهیزات می توان به کف پوش ها، بازی های فکری و آموزشی، جورچین ها، اتاق های فیلم و … اشاره کرد.

لوازم تبلیغاتی

تمامی لوازم شهر بازی لوازمی نیستند که به صورت مستقیم درآمدی را برای مجموعه شما حاصل کنند. برخی از این سازه ها سازه های تبلیغاتی می باشد. برای مثال عروسک های رقصان و یا تنپوش، بنر های بزرگ تبلیغاتی، گیشه های بلیط فروشی عروسکی، نور افشانی ها و نور پردازی های داخل شهر بازی، بلند گو های تبلیغاتی، نیرو های نمایشی و … جزوی از تجهیزات تبلیغاتی می باشند.

بازی های ورزشی

دسته دیگری از تجهیزات شهر بازی به بازی های ورزشی ختم می گردند. این بازی ها نیاز به تحرک بدنی و فعالیت جسمی مشتری ها دارند. به عنوان مثال ترامپولین ها، جامپینگ ها، فوتبال دستی و ایر هاکی، بازی های سبدی و … جزوی از بازی های ورزشی می باشند.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *